„Hitleri trükknek” nevezte a választásokkal egy időben kiírt népszavazást.
A Gazeta Wyborcza szerzője, Bartosz Wielinski a cikkében kitért arra, hogy azt a hitleri trükköt, amelyben a választásokkal egy időben kiírt népszavazás útján mozgósítja a támogatókat és növeli a részvételt, az egységes ellenzékkel szembeszálló Orbán Viktor egy éve használta fel – olvasható a WPolityce hasábjan.
„A népszavazás négy kérdésből állt az LMBT-közösség állítólagos fenyegetéseivel kapcsolatban. A referendum azonban érvénytelen lett, mert mindössze 47 százalék vett részt, de mégis mozgósítani tudta a választókat” – írta Bartosz Wielinski.
„Adolf Hitler volt az első, aki a választások és a népszavazás összekapcsolásának trükkjét alkalmazta”
– jelentette ki a Gazeta Wyborcza újságírója, Bartosz Wieliński.
„A népszavazás állítólag a demokrácia legmagasabb formája. A törvényeket nem a nép képviselői hozzák, hanem az összes polgár szavazata alapján” – hangsúlyozza Wieliński. Majd azt is hozzáteszi, hogy szerinte a népszavazásokat el lehet rontani, manipulálni lehet, a terror légkörében lehet lebonyolítani, és ennek segítségével diktatúrát lehet létrehozni.
„Ha ugyanis az emberek egy szavazáson egyértelműen a zsarnokságra szavaztak, hogyan lehet azt megtámadni?”
– kérdezi az újságíró, majd előbb történelmi, majd kortárs példákat hoz. Megemlíti például Antonio Salazar portugál elnököt, Franco tábornokot vagy Ferdinand Marcos Fülöp-szigeteki elnököt, aki 1973-ban hadiállapotot rendelt el, letartóztatta az ellenzéki politikusokat és népszavazással megváltoztatta az alkotmányt.
Ezt a szomorú listát Vlagyimir Putyin egészíti ki, aki 2020-ban több mint egy tucat alkotmánymódosítás jóváhagyására kérte az oroszokat. A legfontosabb lehetővé teszi számára, hogy 2036-ig elnök maradhasson. Ekkor lesz 84 éves”
– fogalmaz Bartosz Wieliński.
Az újságíró rámutat, hogy a 20. század egyik legszörnyűbb háborús bűnösének, Adolf Hitlernek úttörő szerepe volt ebben a tekintetben.
„Az ő uralkodása alatt először kombináltak népszavazást parlamenti választással. Az ötlet az volt, hogy tömegesen mozgósítsák a választókat. Németországban ekkor rendkívüli állapot volt”
– mutat rá.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán